środa, 8 czerwca 2016

Babeczki czekoladowe

Hej! Dziś przepis na przepyszne czekoladowe babeczki:)

Składniki:
150 g masła
150 g czekolady (dowolnej, deserowej, mlecznej, białej lub gorzkiej)
300 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki kakao
1 łyżka kawy zbożowej lub kakao
1 szklanka (190 g) cukru
1 łyżka cukru wanilinowego lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
2 duże jajka (L)
170 ml mleka

Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Masło roztopić i ostudzić. Czekoladę pokroić na kawałeczki.Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao, kawą zbożową. Jeszcze raz przesiać w celu dokładnego wymieszania składników. Dodać cukier, cukier wanilinowy, wymieszać, odstawić.Jajka rozmiksować w drugiej misce razem z mlekiem i ekstraktem z wanilii (jeśli nie używaliśmy cukru wanilinowego).Teraz wszystkie składniki delikatnie łączymy za pomocą łyżki: do sypkich, przesianych składników dodajemy masę jajeczną i kilkakrotnie delikatnie mieszamy łyżką, dodajemy roztopione masło a za chwilę posiekaną czekoladę. Mieszamy krótko (3 - 4 ruchy łyżką), ciasto ma być lekko grudkowate, ale surowa mąka nie powinna być widoczna.Masę wyłożyć do papilotek i wstawić do piekarnika. Piec przez około 22 minuty, do czasu aż muffiny urosną, na wierzchu utworzy się skorupka a wetknięty patyczek będzie suchy.

Pierogi ruskie

Hejka ! Dziś już kolejny post tym razem nie sałątka lecz pomysł na obiad :)

Składniki:

Ciasto:
300 g mąki pszennej
szczypta soli
125 ml wrzącej wody
1 jajko
20 g masła.

Farsz:
500 g sera białego tłustego lub półtłustego
500 g ziemniaków
2 łyżeczki soli (lub do smaku)
1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu ziołowego lub czarnego
 1 mała cebula i 2 łyżki masła lub smalcu do podsmażenia.

Sposób przygotowania:
Ciasto:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do zagotowanej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką, na razie jeszcze niedokładnie. Dodać jajko i połączyć wszystkie składniki, zagnieść gładkie ciasto. Wyłożyć na podsypany mąką blat i wygniatać przez około 7 - 8 minut. Zawinąć w folię i odstawić na ok. 30 minut. Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując w razie potrzeby stolnicę mąką.
Małą szklanką wycinać kółka, rozciągnąć je trochę w palcach, następnie na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać na pół i zlepiać dokładnie brzegi, układać na stolnicy.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody (do czasu aż ciasto będzie miękkie, sprawdzamy palcem wyławiając jednego pieroga). Długość gotowania zależy od grubości ciasta. Wyłowić łyżką cedzakową na talerz.

Farsz: ziemniaki obrać, opłukać, włożyć do garnka, dodać sól, przykryć zimną wodą i zagotować. Gotować pod uchyloną pokrywą przez około pół godziny lub do miękkości. Odcedzić, włożyć z powrotem do garnka i jeszcze gorące roztłuc bardzo dokładnie tłuczkiem do ziemniaków (kilka minut na gładką masę bez grudek). Ziemniaki całkowicie ostudzić, odparować.
Ser pokruszyć, rozgnieść widelcem lub przepuścić przez praskę (sera nie mielimy w maszynce bo nadzienie wyjdzie za rzadkie). Wymieszać z ziemniakami, doprawić solą i pieprzem. Cebulkę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle lub smalcu, dodać do nadzienia, wymieszać.
Szklanką wycinać kółka z ciasta, na środek nakładać po jednej pełnej łyżce farszu (lub tyle ile się zmieści). Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Gotowe pierogi układać na stolnicy lub blacie podsypanych mąką. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę z dodatkiem łyżki oleju, oliwy lub masła i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierogi do czasu wypłynięcia na powierzchnię. Po wypłynięciu pierogów gotować je jeszcze przez około 1,5 minuty (wyłowić jednego pieroga łyżką cedzakową i sprawdzić palcem czy ciasto jest już miękkie, dokładny czas gotowania będzie zależał między innymi od grubości ciasta i wielkości pierogów). Pierogi wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzach.







Następny post już niedługo! 

Sałatka gyros

Cześć ! Dziś napiszę wam przepis na sałatkę gyros.

Składniki:
  • filety z kurczaka (2 sztuki)
  • średnia cebula czerwona (1 sztuka)
  • świeży ogórek (0,5 sztuki)
  • korniszony (3 sztuki)
  • kukurydza (1 puszka)
  • papryka świeża lub konserwowa (lub po połowie) (1 sztuka)
  • średnia kapusta pekińskia (0,5 sztuki)
  • Majonez Dekoracyjny WINIARY (4 łyżki)
  • keczup (do smaku)
  • czosnek (2 ząbki)
  • przyprawa GYROS (do smaku)
  • olej do mięsa (2 łyżki)


  • Sposób przygotowania:
  • Mięso pokroić w kostkę i dobrze posypać przyprawą Gyros oraz posiekanym czosnkiem i 2 łyżkami oleju (można odstawić na godzinę, ale niekoniecznie).
  • Następnie usmażyć na złoto i pozostawić do ostygnięcia pod częściowym przykryciem by mięso za bardzo nie wyschło.
  • Ogórki oraz paprykę pokroić w kostkę. Dobrze odsączyć!
  • Cebulę oraz kapustę pekińską pokroić w cienkie paseczki.
  • Układać warstwami: 
    1. Mięso z Gyrosem 
    2. Cebula czerwona 
    3. Warstwa keczupu-wg uznania (cienka) 
    4. Ogórki 
    5. Kukurydza 
    6. Majonez 
    7. Papryka 
    8. Kapusta pekińska (przesypać ja przyprawą Gyros). 
    9. Całość posypać szczypiorkiem (może być suszony lub ulubionymi ziołami).
  • Smacznego!









Sałatka po grecku

Hejka ! Dziś napiszę wam przepis na sałatkę po grecku.

Składniki:

  • 1 główka sałaty rzymskiej, wypłukanej, wysuszonej i podartej na drobne kawałki
  • 1 czerwona cebula pokrojona w cienkie plasterki
  • 170 g czarnych oliwek bez pestek
  • 1 zielona papryka, pokrojona
  • 1 czerwona papryka, pokrojona


  • Sposób Przygotowania :


    1.Do dużej salaterki włożyć sałatę, cebulę, oliwki, paprykę, pomidory, ogórki i ser.
  • 2.Oliwę wymieszać z oregano, sokiem z cytryny i pieprzem. Polać sosem sałatę, wymieszać całość i podać
  • 1 ogórek pokrojony w plastry
  • 1 szklanka pokruszonego sera feta
  • 6 łyżek oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • sok z 1 cytryny
  • czarny mielony pieprz do smaku



Następny post już wkrótce!

wtorek, 7 czerwca 2016

Milky Way

Cześć dziś napiszę wam przepis na ciasto które od bardzo niedawna jest moim ulubionym :)

Składniki:
  • CIASTO NA BISZKOPT Z KAKAO
  • 6 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 - 3 łyżki kakao (dałam 2,5 łyżki)
     
  • MASA MLECZNA
  • 1/2 szklanki mleka
  • 3/4 szklanki cukru (dałam 1/2 szklanki i masa wyszła w sam raz)
  • 25 dag margaryny
  • 2 opakowania cukru waniliowego (16 g)
  • 2 szklanki mleka w proszku
     
  • POLEWA
  • 10 dag czekolady mlecznej (można dać więcej)
  • 4 łyżki mleka

    PRZYGOTOWNIE
Przepis na biszkopt z kakao:
Prostokątną foremkę 21x25 cm wyłożyć papierem do pieczenia
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Dodać żółtka i nadal ubijać. Następnie dodać mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Całość delikatnie wymieszać (ja przez chwilę zmiksowałam na bardzo małych obrotach). Ciasto przelać do przygotowanej foremki. Włożyć do nagrzanego piekarnika do 175 stopni C i piec około 25 - 30 minut (max 30 minut). Biszkopt wyjąć z formy, lekko wyrzucając, aby nie opadł, odwrócić. Ostudzić i podzielić na 2 części.
Przepis na masę mleczną:
Mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Ostudzić. W tym czasie miękką margarynę utrzeć na puszystą masę, dalej ucierając dodawać ostudzone mleko z cukrem i na końcu mleko w proszku. Masę dokładnie wymieszać.

Przełożyć biszkopt kremem.
Przepis na polewę:
Czekoladę połamać na kawałki, dodać mleko i rozpuścić na małym ogniu (od czasu do czasu mieszając). Od razu polać polewę na wierzch ciasta i wyrównać (polewa szybko zastyga, dlatego aby dokładnie wyrównać wierzch można nóż maczać w gorącej wodzie). Jeśli biszkopt pieczesz w większej formie (np. 25x36 cm) - to polewy proponuję zrobić więcej: 15 dag czekolady mlecznej + 6 łyżek mleka.
Ciasto schłodzić w lodówce. Podawać najlepiej następnego dnia.



                                               Następny post już wkrótce !

Sprzęty i gadżety kuchenne

Hejka kochani dziś przychodzę do was z nowym postem ! Pokaże wam niedrogie a zarazem bardzo umilające gotowanie sprzęty i gadżety kuchenne .







1.Opiekacz do tostów-idealne na
 drugie śniadanie  do szkoły czy pracy .





2.Odzielacz zółtek -
teraz ciasta napewno wyjądą




3.Foremki do lodów -idealne na upalne dni
szczególnie dla dzieci .





4.Temperówka do warzyw - przychodzą goście a ty nie wiesz
jak udekorować różne sałatki i potrawy wypróbuj.




5.Blender-idealny do robienia koktaili
na przykład z malin ,truskawek ,bananów.






To by było na tyle w dzisiejszym poście .Mam nadzieje że wam się spodołał, i dalej tak aktywnie będziecie go odwiedzać :)
Kolejny post już niedługo.






niedziela, 5 czerwca 2016

Ptasie Mleczko



 Hejka kochani !
 Dziś napisze wam przepis na pyszne ciasto :) Mam nadzieje że wam się spodoba ! I spróbujecie zrobić je w domu :)


SKŁADNIKI:
2 szklanki białek
2 szklanki cukru
2 żelatyny
4 galaretki (2 czerwone, 2 zielone)
2 margaryny zwykłe
kwasek cytrynowy
kakao

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
3 szklanki wody zagotować z cukrem na gęsty syrop. Żelatynę namoczyć.
Białka ubić na sztywną pianę,sparzyć syropem, ubijając bez przerwy, Dodać roztopioną margarynę , rozpuszczoną żelatyne i kwasek. Podzielić na 3 częśći. Do jednej dodać kakao rozpuszczone na przegotowanej wodzie i wlać do blaszki.
1 kakaowe 2 białe 3 galaretki zielone 4 białe 5 galaretki czerwone.
Blaszka o prostych przegach , galaretki rozpuszczać 2 na 1 porcję wody .




                                                    A w całości tak to powinno wyglądać :)



                   

                             Kolejny post już niedługoo ! Pozdrawiam :)